Zostaw numer, oddwonimy do Ciebie.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
E-mail
Kiedy
Zadzwoń:
+48 22 244 14 90 (91)
Kreta (z gr. Κρήτη od słowa krateia – silna) jest największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego a jednocześnie kolebką kultury europejskiej, o czym świadczą kompleksy pałacowe w Knossos i Fajstos. Heraklion jest największym miastem na Krecie, jednocześnie jej stolicą oraz centrum gospodarczym z największym portem handlowym. Chociaż Heraklion ma długą historię zachowały się tylko nieliczne zabytki kultury arabskiej, weneckiej i tureckiej. Najważniejsze miasta na wyspie to: Chania, Rethymno, Ierapetra oraz Agios Nikolaos. Większą część powierzchni Krety zajmują góry, które dzielą wyspę na dwie części: północną – łagodną i delikatną, z piaszczystymi plażami i południową – surową i dziką, z górskimi zboczami schodzącymi wprost do morza. Klimat wyspy tworzą stykające się tutaj klimaty: śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Charakteryzuje się on gorącymi i suchymi latami oraz łagodnymi i deszczowymi zimami, a lato trwa tutaj najdłużej w całej Grecji. Sezon morskich kąpieli rozpoczyna się już w maju i trwa do połowy października.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:


CZAS:
różnica czasu między Polską a Kretą wynosi 1 godz., lądując na Krecie musimy przesunąć nasze zegarki o 1 godz. do przodu. Czas przelotu z Polski na Kretę to ok. 2,5 – 3 godz.


WALUTA:
w Grecji od początku 2002 obowiązuje Euro, które dzieli się na 100 eurocentów. W większych sklepach i placówkach handlowych nie powinno być problemów z płatnością kartami kredytowymi czy płatniczymi, dobrze jest jednak, przed dokonaniem zakupów, upewnić się czy dany sklep posiada terminal i czy obsługuje on posiadany przez nas typ karty.


JĘZYK:
językiem urzędowym jest grecki, natomiast Kreteńczycy stworzyli także swój własny dialekt zwany Kritika. Większość społeczeństwa posługuje się jęz. angielskim, a w miejscowościach turystycznych nie powinno być problemów w porozumiewaniu się również w języku rosyjskim czy niemieckim.


WIZA:
od 1 maja 2004 r. obywatele Rzeczypospolitej Polskiej korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.


UBIÓR:
podczas zwiedzania klasztorów i kościołów należy mieć na sobie długie spodnie lub spódnicę oraz zasłonięte ramiona.


ZDROWIE:
przy wjeździe na Kretę szczepienia nie są wymagane, należy jednak pamiętać o zabraniu kremów z odpowiednim filtrem oraz nakrycia głowy, które zabezpieczą Państwa przed skutkami poparzeń słonecznych i wysokich temperatur panujących w sezonie letnim.


FOTOGRAFOWANIE:
filmowanie i fotografowanie zabronione jest na lotnisku, w miejscach wojskowych, wewnątrz monastyrów i cerkwi oraz wszędzie tam, gdzie widnieją tabliczki z zakazem fotografowania i filmowania.


NAPIWKI:
na Krecie napiwki nie są obowiązkowe, a opłata za usługę zazwyczaj jest już wliczona do rachunku. Oczywiście napiwki są zawsze mile widziane, przyjęte jest, iż wysokość napiwku powinna wynosić 5-15% kwoty rachunku.


ZAKUPY:
najchętniej kupowane na Krecie pamiątki to wyroby miejscowego rzemiosła, takie jak ceramika i wyroby tkackie, a także regionalne produkty takie jak: oliwa z oliwek, kosmetyki przygotowane na bazie naturalnych produktów czy przyprawy.


AMBASADA POLSKI W ATENACH

ul. Chryssanthemon 22

154 52 Paleo Psychiko, Ateny

Tel.: (+30) 210 6797 700
Faks: (+30) 210 6797 711


Wydział Konsularny Ambasady RP w Atenach

ul. Kontoleontos 1
154-52 Paleo Psychiko, Ateny

(+30) 210 6771997
(+30) 210 6771998


Czas przelotu:
Polska-Heraklion: ok.. 2,5-3 godzin

Czas lokalny: czas polski plus 1 godzina

Powierzchnia: 8300 km² Ludność: 550 tysięcy

Język: grecki, można się również porozumieć w języku angielskim lub niemieckim

Stolica: Heraklion

 

 

Dziękujemy za zainteresowanie newsletterem Orex Travel!

*Wyrażam zgodę na wykorzystywanie podanych dobrowolonie danych osobowych w celach marketingowych. *Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na podany adres e-mail informacji handlowych dotyczących ofert i produktów Orex Travel Polska.

Imię
Nazwisko
E-mail

Dziękujemy za subskrypcję.

Warning

Wysłanie e-maila nie powiodło się